۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۸

این نشانه ها می گویند باید بیشتر غذا بخورید

اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

این نشانه ها می گویند باید بیشتر غذا بخورید

امروز به مقوله ای میپردازیم که برعکس پرخوری هست، یعنی کم خوری، بله افرادی میباشند که به اندازه کافی غذا نمی‌خورند. صرفه جویی و وزن کم کردن خیلی با هم متفاوت نیستند. برای صرفه جویی در پول سعی میکنیم کمتر خرج کنیم و برای لاغری سعی میکنیم کمتر کالری مصرف کنیم.

علائمی که به شما می‌گویند باید اکثر غذا بخورید
اما اغلب افراد نمی‌دانند حذف زیاده از حد کالری می‌تواند موجب توقف کاهش وزن شود. محدود کردن زیاده از حد کالری ها معمولا نتیجه معکوس دارد و این به دلیل این هست که بدن برای سوزاندن کالری به کالری نیاز دارد. درست مثل روشن کردن آتش هست. شما بایستی آتش افروز در شومینه بیندازید تا روشن و شعله ور شود. غذا در بدن نیز همانند آتش افروز هست.

غذا این آتش افروزی را در متابولیسم بدن انجام می‌دهد که در نهایت باعث کاهش وزن میشود.وقتی به اندازه کافی غذا می‌خورید، بدن ابتدا شروع می‌کند از این غذا بعنوان سوخت بهره گیری میکند و سپس به سراغ چربی ها میرود تا از آن برای انرژی بهره گیری کند اما محدود کردن زیاده از حد کالری ها موجب می‌شود بدن در شرایط گرسنگی قرار گیرد و برای فراهم سازی انرژی خود به سراغ توده های عضلانی برود.

بنابراین عملکرد متابولیسم آهسته تر میشود و لاغر شدن سخت تر میشود. علاوه براین نگه داشتن یک رژیم کم کالری دشوار هست. برای مثال نخوردن صبحانه به اندازه کافی موجب گرسنگی در طول روز میشود و در نهایت نهار را دو برابر میخورید.

از طرف دیگر افراد بر زمینه میزان فعالیت، جنسیت و میزانی که میخواهند وزن کم کنند، میزان متفاوتی از کالری بایستی دریافت کنند مثلا زنان بایستی هرروز حداقل بین ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ کالری دریافت کنند. وقتی شما کمتر از این مقدار کالری دریافت می‌کنید، عملکرد زیستی بدن برای حفظ سلامتی دشوار میگردد. در این مطلب به معرفی علائمی میپردازیم که نشان میدهند کمتر از میزانی که باید غذا خورده اید.

تمام مدت به غذا فکر میکنید
نمیتوانید درست کارها را انجام دهید چرا که در حال رویاپردازی در خصوص شام هستید.این نشان میدهد که احتمالا به اندازه کافی غذا نخورده اید. خوردن میان وعده های سالم موجب میشود کالری مورد نیازتان را دریافت کنید و دیگر غذا فکر شما را مشغول نکند. برای رفع گرسنگی و پرخوری بهتر هست غذای پروتئینی را با خوراکی که دارای فیبر می باشد، مصرف کنید.

پنیر و مشتقات پنیر یا یک مشت کوچک آجیل با یک تکه میوه ای که متناسب با برنامه رژیمی شما باشد، می‌توانند گزینش های خوبی باشند.

وعده های خوراکی اصلی و یا میان وعده ها را حذف کرده اید
نخوردن صبحانه « یا خوردن قهوه به جای صبحانه» و گرسنه ماندن تا نهار موجب لاغر شدن نمیشود. بایستی به میزان کالری ها توجه کنید . محروم کردن خود از غذا موجب میشود از لحاظ روانی احساس محرومیت کنید و این احساس احتمال شکستن رژیم را در آینده بالا می‌برد. اگر رژیمی را دنبال نمایید که تنها اجازه می‌دهد سه وعده خوراکی در روز بخورید، مدام احساس ولع خواهید داشت.

متخصصان معتقدند که اگر می‌خواهید روند کاهش وزن شما ادامه پیدا کند، اضافه بر سه وعده غذای اصلی باید دو میان وعده کوچک نیز که سرشار از کالری های سالم میباشند مثل محصولات تازه، لبنیات، چربی های سالم و غلات سبوس دار در طول روز مصرف کنید.

پریودهای شما نامرتب هست
متخصصان معتقدند اگر روند کاهش وزن به درستی صورت گیرد، نباید تغییری در سیکل عادت ماهانه اتفاق بیفتد. اما اگر به اندازه کافی کالری دریافت نکنید احتمال این وجود دارد که پریودها نامرتب شوند. در صورتی که بدن فاقد چربی لازم برای ساخت هورمونهای جنسی باشد که برای قاعدگی لازم هست، حتی احتمال توقف قاعدگی وجود دارد.

سردردهای شدید دارید
مغز برای فعالیت خود از گلوکز موجود در خون بهره گیری میکند و گلوکز خون نیز از کربوهیدراتی که می‌خوریم ساخت میشود. محدود کردن بیش از حد کالری و کربوهیدرات موجب میشود که مغز انرژی خود را از دست بدهد. احساس لرزش، سرگیجه و حواس پرتی یا سردردهای شدید علائمی میباشند که نشان می‌دهند به اندازه کافی غذا نخورده اید و قند خون به شدت افت کرده هست.

تنها کافی هست کمی کالری و کربوهیدرات به رژیم خود بیفزایید تا از شر سردردها خلاص شوید و همین طور کاهش وزنتان با سرعت بیشتری انجام شود!

موقع کار چرت میزنید
سر کلاس و موقع کار کردن یاد بالش میفتید، این یعنی به اندازه کافی غذا نخورده اید. وقتی به اندازه کافی انرژی دریافت نکنید، مدام احساس خستگی میکنید و این جلوی تحرک و فعالیت شما را میگیرد.

بی نظیر حساس و زودرنج می‌شوید
به گزارش پارس ناز گرسنه ماندن موجب عصبانیت می‌شود. وقتی کالری کمی مصرف میکنید نیز همین نتیجه را دربرخواهد داشت. بعضی تحقیقات نشان داده اند که خودکنترلی بیش از حد « مثل پایبندی به یک رژیم سخت» با رفتارهای عصبی رابطه دارد. در واقع شما می‌خواهید با کم کردن کالری هیکل مناسب پیدا کنید نه این که اخلاقتان عوض شود.

خوراکی که می‌خورید شما را راضی نمی‌کند
اگر بخواهید برای شام فقط کمی سالاد بخورید، احساس میکنید شکمتان خالی هست و اکثر می‌خواهید بخورید.اما اگر ظرف خود را با غلات، چربی های سالم و لبنیات پر کنید کمتر احتمال دارد که بخواهید دسر هم بخورید. مضاف بر این که مواد مغذی که بدن نیاز دارد نیز به بدن رسانده اید. نظارت مصرف پروتئین به معنای کم خوردن پروتئین نیست. این به معنای دریافت پروتئین اکثر از غذا های سالم و پروتئین کمتر از غذا های ناسالم و هله هوله هاست.