۰۱ آبان ۱۳۹۷
آبان ۱, ۱۳۹۷

مراقبت از انواع پوست

آبان ۱, ۱۳۹۷ ۰ دیدگاه

مراقبت از انواع پوست

افرادی که بیماری های پوستی ندارند، احتمالا فکر می کنند که پوستشان ایده آل است. اما واقعیت این است که پوست ما هر روز با سختی ها و چالش های زیادی روبرو می شود. در مقاله قبل توضیحاتی درباره انواه پوست صورت دادیم در این مقاله می خواهیم به مراقبت از انواع پوست صورت بپردازیم.


مراقبت از پوست های خشک

پوست های خشک مانند یک نوزاد به مراقبت های منحصر به فردی نیاز دارند. در ادامه مولفه های کلیدی مراقبت از پوست های خشک را ذکر می کنیم:

استفاده از تمیز کننده ها:

برای پوست های خشک سعی کنید از پاک کننده های ملایم استفاده کنید. اگر پوست خشکی دارید سعی کنید شب ها آن را با یک محلول ملایم بشویید. شما دیگر نیازی ندارید صبح مجددا این کار را تکرار کنید.

پاک کننده های ملایم برای همه پوست ها مناسب هستند. اما برای پوست ها خشک این نوع پاک کننده ها بسیار سودمندتر از پاک کننده های قوی هستند.

استفاده از رتینول:

این کرم ها و محصولات موضعی به عنوان محصولات ضد پیری شناخته می شوند. رتینول می تواند برای پوست های خشک بسیار خوب باشد. باید بگوییم که: “با وجود تمام این مزایا، همه افراد مبتلا به پوست های خشک به دلیل حساسیت به محصولات رتینول نمی توانند از این محصول استفاده کنند. البته برخی از افراد ترجیح می دهند که با این وجود نیز از این محصولات استفاده کنند. در این شرایط  اگر پوست تحریک شود، می توان تعداد دفعات استفاده را کاهش داد.”

استفاده از محصولات حاوی اسید هیالورونیک:

یکی از محصولاتی که می توانید از آن به عنوان روش های مراقبت از انواع پوست استفاده کنید، محصولات حاوی اسید هیالورونیک است. این مولکول بسیار هیگروسکوپیک است به طوری که آب را در اطراف خود جمع می کند. باید بگوییم که: “این محصولات یک مرطوب کننده و تقویت کننده عالی برای افرادی هستند که پوست های خشک دارند.”

استفاده از مرطوب کننده:

کرم های لایه بردار، محصولاتی هستند که یک لایه سطحی از روی پوست را بر می دارند. به این ترتیب ممکن است رطوبت سطحی پوست ها خشک کمتر شود. در این شرایط باید سعی کنید از مرطوب کننده ها بیشتر استفاده کنید. با این کار پوست را بازسازی خواهید کرد.

باید بگوییم که: “زمان انتخاب مرطوب کننده به دنبال مرطوب کننده هایی بروید که حاوی فسفولیپید، کلسترول و اسید های چرب ضروری هستند.”

برای مرطوب کردن پوست در طول روز از کرم مرطوب کننده ضد آفتاب با عیار حفاظتی ۳۰ استفاده کنید و برای مرطوب کردن پوست در شب کرم مرطوب کننده ساده استفاده کنید.
نکته ای که در مورد مراقبت از پوست ها خشک باید به آن توجه کرد این است که اگر از محصول جدید استفاده می کنید، چند روز صبر کنید تا واکنش پوستتان را نسبت به آن مشاهده کنید و هرگز چند محصول را به صورت همزمان استفاده نکنید.

 

مراقبت از انواع پوست صورت

 

مراقبت از پوست های چرب

اگر پوست روغنی و چربی دارید، به زمان زیادی برای پیدا کردن محصولات مراقبت از پوست نیاز ندارید. زیرا همان طور که گفته شد این نوع پوست ها کمتر تحریک می شوند. چالش مهم در مورد مراقبت از این پوست ها، کنترل چربی اضافه آن است.

استفاده از تمیز کننده ها:

افرادی که پوست های چرب یا آکنه دار دارند باید صبح ها و عصرها یعنی دو بار در روز پوست خود را با پاک کننده ملایم شستشو دهند. باید بگوییم که: “برای شستشوی پوست از نوک انگشتان استفاده کنید و این کار را ۳۰ ثانیه ادامه دهید.” سپس پوست را با آب ولرم بشویید.

استفاده از اسید سالیسیلیک:

یک محصول حاوی اسید سالیسیلیک  بدون الکل مانند پد Stridex یا یک پاک کننده ضدعفونی کننده حاوی اسید سالیسیلیک را روی مناطق چرب پوست خود بمالید. این کار را دو یا سه بار در هفته انجام دهید.

استفاده از رتینول:

محصولات حاوی رتینول علاوه بر کاهش تولید چربی، به کاهش ظهور منافذ بزرگ روی پوست نیز کمک می کند. این محصولات انتخاب خوبی جهت جلوگیری از پیری برای کسانی است که دارای پوست های چرب هستند. این افراد نسبت به کسانی که پوست های خشک دارند، کمتر احتمال دارد که پوستشان با مصرف این محصولات تحریک شود.

استفاده از مرطوب کننده:

برای پوست های چربی از یک مرطوب کننده بدون روغن حاوی SPF 30 استفاده کنید.

مراقبت از پوست های ترکیبی

افرادی که پوست های ترکیبی دارند باید از همان روش اصلی مراقبت از پوست های خشک و چرب پیروی کنند. اما باید این روش ها را متعادل کرده و طوری طراحی کنند که سبک جدید به شیوه زیر حاصل شود:

استفاده از تمیز کننده ها:

برای تمیز کردن این پوست ها هم باید از پاک کننده های ملایم استفاده شود. باید بگوییم که : “برای پاک کردن این نوع پوست ها نباید از پاک کننده های دارویی استفاده کرد. این پاک کننده ها کمی قوی تر از پاک کننده های ملایم هستند.” کافی است یک بار در روز صورت خود را با این محصول بشویید. مگر اینکه در بعضی قسمت های صورتتان چربی قابل توجهی دارید.

استفاده از اسید سالیسیلیک:

هر یک روز در میان از این محصول بر روی نقاطی از پوست که چربی اضافه دارید از این محصول استفاده کنید.

استفاده از مرطوب کننده:

برای مرطوب کردن قیمت چرب پوست به سراغ محصولات فاقد چربی حاوی SPF 30 بروید و برای مناطق خشک صورت از مرطوب کننده های قوی تر استفاده کنید.
اگر با وجود مطالعه توصیه هایی که در مورد روش های مراقبت از انواع پوست در این مطلب ارائه کرده ایم هنوز مطمئن نیستید که باید از چه محصولی و چگونه استفاده کنید، پیشنهاد می شود که با یک متخصص پوست و مو مشورت داشته باشید.