۲۰ اسفند ۱۳۹۸
اسفند ۲۰, ۱۳۹۸

مراقبت های بعد از جراحی بینی

اسفند ۲۰, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و رعایت آن ها به بیمار کمک می کند تا علاوه بر کسب نتیجه مطلوب ، دوران نقاهت کوتاه و راحت تری را تجربه نماید.

چنانچه پس از جراحی بینی با علائم زیر مواجه شدید ، حتما پزشک خود را در جریان بگذارید : ( جراح بینی شهرضا )

گیجی
اسهال
تنگی نفس
درد شدید در بینی
تب بالای ۳۸٫۵ درجه
تهوع و استفراغ مکرر
ضربان بالای قلب یا تنفس سریع
جوش های پوستی ریز فراوان در بدن
خون ریزی از طریق بینی به گونه ای که خون روشن و غیرخونابه ای باشد.
لازم به ذکر است خونریزی پس از عمل بینی بسیار نادر بوده و در صورت بروز ممکن است بر اثر عوامل مختلفی باشد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی عبارتند از :
حداقل تا یک ماه به خوبی استراحت کنید و به کمک دو بالش سر و سینه خود را بالا تر از پاها قرار دهید. انجام این کار به کاهش ورم بسیار کمک خواهد کرد.
تا سه روز به روی گونه ها و اطراف چشم کمپرس یخ قرار دهید. توجه داشته باشید که کمپرس به قالب بینی فشار وارد نکند. کمپرس سرد را می توانید در خانه یا از داروخانه تهیه کنید.
معمولا تورم و کبودی بینی و صورت تا سه روز به اوج خود رسیده و پس از این مدت به تدریج فروکش کرده و از شدت آن کاسته می شود.
افرادی که احساس درد می کنند می توانند استامینوفن ۵۰۰ مصرف کنند. توجه داشته باشید که درد پس از جراحی بینی کاملا طبیعی بوده و موضوع نگران کننده ای نیست. همچنین درد آنقدر ناچیز است که با مصرف استامینوفن ساده بهبود می یابد. استفاده استامینوفن و الکل به صورت همزمان ممنوع می باشد.
به طور کلی الکل موجب گشاد شدن رگ های خونی شده و این موضوع باعث می شود که احتمال خون ریزی افزایش یابد. همچنین موجب افزایش ورم بینی شده و حتی ممکن است با دارو های تجویز شده تداخل داشته باشند. علاوه بر موارد ذکر شده الکل موجب افزایش ادرار شده و منجر به کاهش آب بدن نیز خواهد شد.
روز جراحی در چهار ساعت اولیه بهتر است از مایعات و غذای
آبکی میل کنید. سپس تا روز چهارم از غذای نرم همچون فرنی و سوپ استفاده کنید. از روز پنجم استفاده از غذای سفره مانعی ندارد. حداقل تا دو هفته از گاز زدن و حرکت شدید فک خودداری کنید و از جویدن خوراکی های سخت همچون سیب یا هویج امتناع نمایید.
ممکن است ظرف ۳ الی ۴ روز اول پس از عمل بینی ، با ترشحات خونابه ای بینی خود مواجه شوید که طبیعی می باشد. پانسمان بینی خود را مرتب با گاز استریل دیگری تعویض کنید. به رنگ خونابه توجه کنید و در صورت تیره بودن به پزشک خود اطلاع دهید. برای پاک کردن بینی خود از دستمال کاغذی استفاده نکنید.
تا دو روز زیر بینی خود گاز استریل قرار دهید تا خونابه بینی را جذب کند. هر ۶ ساعت یکبار نسبت به تعویض آن اقدام فرمایید.
حداقل تا سه هفته از فین کردن خودداری نمایید و بهتر است عطسه نکنید. اما در صورت عطسه اجباری دهان خود را باز کنید تا به بینی فشار وارد نشود. این کار را تا دو ماه انجام دهید.
در هفته اول پس از جراحی بینی و تا زمانی که گچ به روی بینی قرار دارد ، از شستن سر خود بپرهیزید یا به صورت آرایشگاهی و به کمک فرد دیگری موهای خود را بشویید.