۲۶ شهریور ۱۳۹۹
شهریور ۲۶, ۱۳۹۹

موبورها مواظب باشند!!

شهریور ۲۶, ۱۳۹۹ ۰ دیدگاه

موبورها مواظب باشند!!

دکتر ابراهیم رزم‌ پا متخصص گوش و حلق و بینی،‌آلودگی صوتی را شایع‌ترین علت کاهش شنوایی عصبی اکتسابی بالغین عنوان کرد و گفت:زمانی که این بیماری به گوش آسیب رساند دیگر قابل درمان نیست.این درحالی است که کاهش شنوایی عصبی اکتسابی،قابل پیشگیری است.


یک متخصص گوش و حلق و بینی،سر و صدای زیاد و آلودگی صوتی را نوعی عامل استرس‌زای بیولوژیک عنوان کرد و گفت: آلودگی صوتی نه تنها بر سیستم شنوایی بلکه بر کل بدن اثر می‌گذارد.
آلودگی‌ صوتی سبب تحریک سیستم اعصاب مرکزی،تاثیر بر سیستم غده هیپوفیزوآدرنال، ‌ایجاد اختلالات هورمونی و تهدید سلامتی می‌شود.از طرف دیگر زمانی که آلودگی صوتی منجر به کاهش شنوایی شود،شخص نمی‌تواند به راحتی با افراد اجتماع ارتباط برقرار کند و این امر کاهش کیفیت زندگی و سلامت روانی فرد را به دنبال دارد.

آلودگی صوتی را جدی بگیرید
به گفته وی،صوت به دو صورت حاد و مزمن به گوش آسیب می‌رساند.نوع حاد مانند انفجار ناگهانی و عواملی از این قبیل نزدیک گوش که معمولا یک طرفه است.نوع مزمن نیز بیشتر در افرادی است که بدون آگاهی و استفاده از تمهیدات کافی حفاظتی در کارخانه‌های پر سر و صدا سال‌ها فعالیت کرده‌اند و هنگامی متوجه سنگین شدن گوش خود شده‌اند که آسیب جدی به دستگاه اعصاب شنوایی وارد شده است.
دکتر رزم‌پا گفت:موج انفجار ناگهانی می‌تواند به پارگی پرده گوش و حتی گاهی همراه با آن به گسیختگی استخوانچه‌های گوش میانی منجر شود.این نوع آسیب گوش میانی،دستگاه انتقالی گوش را در بر می‌گیرد که در اغلب موارد برخلاف انواع عصبی، با عمل جراحی قابل درمان است.
وی در رابطه با خصوصیات بالینی فرد در معرض آلودگی مزمن صوتی،گفت:این امر نشانه‌های بالینی مشخصی ندارد تا بتوان آن را از دیگر بیماری‌های گوش که باعث کاهش شنوایی عصبی می‌شوند، متمایز کرد.
تشخیص این امر از طریق گرفتن شرح حال و محل کار فرد و معاینه و آزمایش‌های شنوایی ‌سنجی مقدور است.گاهی ممکن است بیمار «وزوز» گوش هم داشته باشد.

موبورها مواظب باشند
دکتر رزم‌ پا با بیان این‌که دستگاه شنوایی عصبی برخی افراد آسیب‌پذیرتر از دیگران است،ادامه داد:به عنوان نمونه برخی تحقیقات نشان داده‌اند که دستگاه شنوایی عصبی افراد دارای موهای بور و چشمان آبی،از حساسیت و آسیب پذیری بیشتری نسبت به افراد با موها و چشمان سیاه برخوردار است.بر اساس این تحقیقات به طور کلی دستگاه عصبی شنوایی در سیاه‌ پوستان کم‌تر از سفید پوستان نسبت به آلودگی صوتی آسیب‌پذیر است.همچنین مصرف برخی داروها اثر سمی بر سلول‌های شنوایی دارند و در صورتی که مصرف‌کنندگان این داروها،در معرض آلودگی صوتی شدید قرار گیرند،اعصاب شنوایی آنها آسیب پذیرتر می‌شود.